elérhető (+36 30) 9 385-835
elérhető (+36 30) 9 385-835

Puskás László Villanyszerelő mester

Elektromos Szerviz (+36 30)9-385-835


 

Menü
 
Látogatóim
Indulás: 2009-09-12
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Villanyszerelés

 

Bővebb tartalom a  www.elektroszer.5mp.eu  oldalon !!

                 KATT  :         Elektromos Szerviz

 

 

Kezdetben voltak az emberek és a gépek...

Az emberek gépeket ragadtak, mert dolgozni akartak, szolgálni és kiszolgálni. Ezt tettem én is, amikor elhatároztam, hogy megalapítom Cégünket. Szemünk elõtt egyetlen cél lebegett (lebeg), olyan munkahelyet teremteni, ahol az emberi kapcsolatoknak fõ szerep jut.

Az évek folyamán sikerült egy profi szinten dolgozó, jól összeszokott kis közösséget kialakítanunk, akik igyekeznek a Megrendelõk minden igényének és elvárásainak
megfelelni.

Kollégáim és a magam nevében is mondhatom, hogy sokat dolgoztunk azon, hogy ez a Cég ilyen formában és módon létezzen és működjön, de a legrosszabb körülmények között sem tévesztettük szem elõl a legfontosabbat, mert számunkra alapvetõ érték a becsület, a munkahely szeretete, a szakmai tudás, a tisztelet és az emberi értékek.

Villanyszerelőt!

Villanyszerelés:

A villanyszerelés a modern kor egyik szakmája, mely többek közt az elektromos készülékek, világító berendezések és vezetékek karbantartásával foglalkozik. Az elektromosság feltalálásával és annak a térhódításával kezdődött a villanyszerelési tevékenység kialakulása. A villanyszerelő feladata, hogy eljuttassa a villamos energiát a felhasználási helyre. Kezdetekben a feladata csak a világítás ellátása volt a villamos energiával.

 

villanyszerelés

Villanyszerelő  feladata:

A villanyszerelő fő feladata az áramellátásához szükséges vezetékrendszer kiépítése és javítása . Ez amunka azonban nemcsak abból áll, hogy néhány vezetéket behúz a falba, hanem a tervezéstől üzembe helyezésig ő felel az elektromos hálózat ért.

Tevékenység:

A villanyszerelő tevékenységi körei: a vezetékek keresztmetszetének meghatározása, védelmek méretezése, védőcsövek falakba süllyesztése, vezetékek behúzása, csatlakozó aljzatok elhelyezése, házimozi (audio) rendszerek előkészítése.


A villany hálózat kiépítésén túl a villamos gép,készülék pl,: tűzhely villanyvezeték bekötés, melegvíz-bojler javítás szintén rá hárul. Továbbá hőtárolós kályha bekötés, a meghibásodott konnektor javítás és túlfeszültségvédelem kiépítés is feladata. Különösen fontos a villanyszerelő által nyújtott gyors segítség, amikor a lakásban valahol rövidzárlat keletkezik.


A villanyszerelő munkáját a szabadban vagy zárt helyiségeben végzi. Villanyszerelés során sokszor megküzd az időjárás viszontagságaival, létrán, oszlopon, állványzaton egyensúlyozva dolgozik. A biztonsági előírások betartása mellett végzi munkáját, mert ezek figyelmen kívül hagyása a villanyszerelés közben elszenvedett balesetet is eredményezhet.



Egy építőiparban dolgozó villanyszerelő munkája a műhelyben kezdődik. Először a villanyszereléshez szükséges szerszámokat, szerelvényeket fogja összeválogatni majd beszerelés előtt átalakítani. A villanyszerelő munka többi része már a helyszínen zajlik. A szerelvényeket összekötő vezetékhálózatot védőcsövekben elhelyezi el, majd a falba be süllyeszti. Ehhez falvésési munkálatok is társulnak.


A vezeték nyomvonalinak kivésése,becsövezése után digitális fényképek készülnek a falakról, ami alapján bármikor visszakereshető merre vannak a vezetékek a falban, hol találhatóak a kötődobozok. Ezzel megakadályozhatók a villanyszerelés elkészülte után a vezetékek elfúrása, sőt a kőművesek által "eltüntetett " összes doboz így egyszerűen, gyorsan megtalálható.

Ha kérdése van a villanyszereléssel, a villamos kivitelezéssel kapcsolatosan, örömmel állunk rendelkezésére.

 

Bevezető

Néhány egyszerűbb esetet  ismertetek a megtörtént esetekből, szakértői történetekből a tanulsággal együtt. Szakmai szempontból általában ezek nagyon egyszerű hiányosságok, melyek megelőzhetők lettek volna nagyobb odafigyeléssel. Sajnos nagyon sok esetben a figyelmetlenség, szakszerűtlenül elvégzett villanyszerelői munka, olcsó munka, stb.  ember életbe került. Egy ilyen helyszíni vizsgálat mindig nagyon lesújtó tud lenni. A szakszerűtlenül dolgozó villanyszerelő kollégáknak hasznos lenne ilyen helyszíni vizsgálaton részt venni, mert ezen szomorú esetekből  lehetne tanulni. A kedves olvasóban az elmesélt esetek kapcsán felmerülhet a kérdés: nem az említett módon  dolgozom én is, ezért tudok ennyi "horror" történetet? Esetleg pont az ilyen balesetek megakadályozása érdekében maximális odafigyeléssel és szakszerűen végzem a munkámat?

Hiszem, hogy oldalam átolvasása után eloszlik minden esetleges kételye és bizalommal fog megkeresni.

Valóban rendkívüli ár különbségek vannak a kivitelezési árak között, lehet találkozni negyed áron elvégzett villanyszerelési munkával is, de ez mindig a szakmai hiányosságokat tükrözi a megvalósuláskor. A villamos berendezéseket nem minden esetben használják eléggé körültekintően, melyből szintén előfordult már villamos baleset. Tehát legyünk mindig körültekintőek, vigyázzunk egymásra, és szakszerű munkát végezzünk. A villanyszerelő szakemberek figyelmébe ajánlom a szakmai lapokat, melyben hasonló esetekről lehet találni cikkeket.

Kivitelezői felelősség

A cikkemmel szeretném felhívni a kivitelezők figyelmét arra, hogy milyen esetek fordulnak elő amelyből ugyan még nem következett be baleset, de a lehetőségét mégis megteremtette a kivitelező. Elrettentés céljából született ez a kis cikk. Minden kolléga a leírtakból felismeri, hogy milyen hiányosságok történtek az alábbi esetben.

A társas ház képviselői kértek tőlem szakvéleményt, mert szeretnék lezárni mielőbb a felújítást.

A kivitelező és a társas ház között vita merült fel, a felújítási munkával kapcsolatban.

A helyszíni szemle alkalmával az alábbiakat lehetett megállapítani. Az eset egy társasház méretlen fővezeték teljes felújításánál történt. A felújítás azt jelenti, hogy a bejövő méretlen kábeltől a lakások mérőjéig új hálózatot épített ki a kivitelező. A falba süllyesztetten Mü- III 48-as csővel és benne 5x25mm2 keresztmetszetű Mkh vezetékkel szerelten történt a szerelés. Szintenként egy egy 300-as doboz süllyesztetten, benne szigeteletlen kötőelemmel. A leágazások a lakások felé innen lett kialakítva közbeiktatva egy 150-es doboz süllyesztetten. A lakások fogyasztói elosztó tábláiba a PE védővezető nem volt oda vezetve. Az elosztó tábla PE és PEN vezetője össze volt kötve a vizsgált lakásoknál. A 350-es doboznál a lakásokba menő vezetékek keresztmetszete Mkh 3x6mm2 volt. A lakások méretlen hálózat zárlati áram védelme 1x32 A. A lépcsőházban lévő kábelfejnél a szekrénynél a kiinduló csövezés körülbelül 10-20cm távolságból volt indítva, vagyis a szekrénynél a méretlen a szekrény és a cső között kb 1-1,5 m hosszban szabadon lógott. Igaz ez az egész egy faszekrényben volt, melyet egy meghajlított szöggel lehetett zárni. Amely bárki által hozzáférhető adott esetben. A fővezeték a nyitott szekrényben volt rákötve a 3 fázis vezető és a nulla vezető ideiglenes jelleggel, a védővezető szabadon lógott bekötés nélkül. Ebben a szekrényben található a közös rész 1 fázisú fogyasztásmérője, és az ehhez tartozó fogyasztói elosztó tábla.

Ez a közös rész villamos hálózatának műszaki állapota erősen kifogásolható, vagyis megérett a teljes felújításra.

Térjünk vissza a méretlen oldalra. A lépcsőház nem rendelkezett leválasztó, illetve tűzvédelmi főkapcsolóval. A bejövő kábel keresztmetszete 240mm2, a lépcsőházak ezzel a kábellel vannak felfűzve. Védőföldelés és EPH vezetéket nem találtam a vizsgálatkor. A méretlen hálózat plombálása a vizsgált lakásoknál megfelelően volt kialakítva, viszont a többi részen egyáltalán nem volt plombálva a méretlen rész. Elmondás szerint minden lakás tulajdonosa saját maga intézte az áramszolgáltatónál a bővítést. Regisztrált villanyszerelőt senki nem látta, aki a mérőhelyek felülvizsgálatát végezte. A kivitelező elvitte neki a papírokat melyet ő aláírta. A társasház nem tudott bemutatni a közös rész vonatkozásában semmilyen korábbi tervet, érintésvédelmi időszakos szabványossági minősítő iratot, erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálata minősítő iratot sem. Ugyanígy nem tudta bemutatni a jelenlegi felújításról a villamos tervet, villamos biztonságtechnikai felülvizsgálati minősítő iratot, áramszolgáltatói terv jóváhagyását, kivitelezői nyilatkozatot, felelős műszaki vezetői nyilatkozatot, építési naplót, elmondás szerint szerződés volt.

Néhány gondolat a helyszíni szemle után. A be nem fejezet munka során ideiglenes szerelési állapotok maradtak a minimális biztonsági szint biztosítása nélkül. A lépcsőházban lévő faszekrényt akár egy gyermek könnyedén ki tudja nyitni. Ami által a feszültség alatti részt érintve előállhat a baleseti veszély forrás.

  • Egy felelősség tudattal rendelkező kivitelező, hogyan tud ilyen biztonsági szint tartásánál nyugodtan aludni?
  • A regisztrált villanyszerelő kolléga a helyszín ismerete nélkül írta alá a papírokat? Hogyan fogja megvédeni adott esetben magát.

Gondolatok az áramlopásról

Jogi nyelven fogalmazva, ezt a szabálytalan áram vételezésnek nevezik. Aki ezt követi el, az áramszolgáltatóval, kereskedővel szemben szerződés szegést követ el. Igen, ma már nagyon drága a villamos energia ára az átlag családok számára, de ez nem jogosít fel senkit a szabálytalan vételezésre. Az áramszolgáltatóknak ne gondoljuk, hogy ez veszteséget okoz. Ezt mi a fogyasztók fizetjük meg, az áramszolgáltatók beépítik a költségeikbe.

A szakmai pályafutásom alatt több ilyen áram lopás esetét volt alkalmam vizsgálni. Ezeknél  az eseteknél a legkülönbözőbb variációk fordultak elő.  Az áramszolgáltatói felderítésnél a következőkre kell nagyon odafigyelni.

Az ellenőrzés során nagyon oda kell figyelni, hogy a jegyzőkönyvezés alkalmával csak valós állapotnak megfelelő igazságot írjunk csak alá.

Volt olyan eset is, ahol nem történt szabálytalan vételezés, de csak nehézségek árán sikerült tisztázni a bíróságon az esetet. A szakértői eseteknél több olyan eset is volt, ahol a fogyasztó hozzá nem értése miatt ellentmondásos jegyzőkönyvet irt alá. A tárgyalási szakaszban, a felperesi és alperesi tanúvallomások ellentmondtak egymásnak. A már aláírt jegyzőkönyvben szereplő tényekről, nagyon nehéz már utólag bebizonyítani, hogy a valóságban más volt a tényállás a jegyzőkönyv megszületésekor. Ezért csak olyan jegyzőkönyvet írjunk alá, ami megfelel a valóságnak.

Általában műszaki szempontból a méretlen oldalról (fogyasztásmérő előttről) való lecsatlakozásokra jellemzők a primitív megoldások, ezek sokszor villamos balesetek keletkezési okai. Volt olyan eset is ahol halálos villamos baleset lett a következménye az illegális áramvételezésnek. Olyan esettel is találkoztam, ahol villamos tűz keletkezett a villanyszerelési barkácsolás miatt. Az egyik esetben lakás vásárlás után a tulajdonos a villamos hálózat felújítását rendelte meg a villanyszerelő vállalkozótól. A vésési munkáknál  derült ki, hogy a méretlen fővezetéknél rácsatlakoztak az előző tulajdonosok. Az elosztótáblánál a villanyszerelési munka folyamán ismeretlen vezetékeket találtak a villanyszerelő kivitelezők. Mikor fény derült a villanyszerelési hiányosságokra és szabálytalanságokra. Az új tulajdonos megijedt egy kicsit, azt tanácsolta neki a villanyszerelő, hogy jelentse az esetet az áramszolgáltatónak. Kellően dokumentálva (fénykép felvétel) lettek az eset részletei, tanuk bevonásával.

Az új tulajdonos egyértelműen tudta bizonyítani ártatlanságát. Így megúszta a büntetést.

A fővezeték ki lett cserélve, és ezek után a fővezeték kialakítás már szakszerű volt (áramszolgáltató által regisztrált villanyszerelő végezte el a munkát, a teljes dokumentálással).

A másik esetben halálos baleset következet be, mert a feleség nem tudta kellő időben áramtalanítani a lakást. Itt is a méretlen elektromos hálózatot csapolták meg. Ez az eset már le van írva az egyik cikkemben. Előfordult teljesen bonyolult eset is, ahol mágnes kapcsoló és relé alkalmazásával oldotta meg az esetet a szerződés szegő. De bármennyire is leleményes megoldást választott a végén lebukott, és jelentősebben többet fizetett utólag ki mint amennyit fogyasztott volna. Manapság a mágneses módszer és lopó tök alkalmazása fordul elő gyakran. A lopó tök egy dugaszoló aljzatba csatlakozik, és egy vastagabb vezeték a méretlen oldalra van csatlakoztatva. Ezek a módszerek felderítése is egyszerű, ismerik az áramszolgáltatók szakemberei. Hiába tüntetik el ezeket az eszközöket utólag is bizonyítható használatuk. Nem beszélve arról ha digitális fogyasztás mérők lesznek majd be szerelve, még egyszerűbb lesz a a lebuktatása ezeknek a fogyasztóknak.

Ha a lakást vásárol, ahol már előzőleg laktak, akkor az áramszolgáltató emberei átvizsgálják a mérőhelyet és újból plombálják. De ettől függetlenül ön is ellenőrizze le a lakást. Ilyenkor kapcsolja le a mérőnél levő automatát (méretlen oldal), és ez után ellenőrizze hogy van-e a lakásban valahol villany. Ha nincs az a jó, mert azt jelenti, hogy nincsen megkerülve a főbiztosító.

A kivitelezés során szigorú előírások vannak előírva a méretlen hálózatra villanyszerelésére vonatkozóan. Ha ezeket betartjuk, akkor megfelelő lesz a kialakítás nem lehet hozzá férni a méretlen villamos hálózathoz. Ezen villamos hálózatok kialakítását csak regisztrált villanyszerelők végezhetik el. Ezek a villanyszerelők folyamatos képzésben vesznek részt, időnként vizsgázniuk kell.

Meggyőződésem ma már minden technikai eszköz rendelkezésre áll a szabálytalan áramvételezés esetének a felderítésére. Csupán szolgáltatói akarat kérdése az egész, hogy milyen mértékben és gyakran végzi az ellenőrzési feladatokat. A felderítési arányok nagyon jók. Tehát nem érdemes vele kísérletezni, mert a lebukás esetén nagyon súlyos büntető tarifákkal találjuk magunkat szemben. A másik nem elhanyagolható kérdés, az emberi élet veszélyeztetése nem megfelelő kialakítás miatt. Az én véleményem szerint az emberi élet az egyik legértékesebb dolog, törekedjünk a megóvására. Ismerjük fel, hogy az elektromosság nem játék, ne is játszunk vele felelőtlenül.

Gondolatok az áramlopásról második rész

Nem rég hozzám kerül egy bírósági eset a szabálytalan áramvételezéssel kapcsolatosan.

A tényállás a következő: A fogyasztónál az áramszolgáltató emberei ellenőrzést végeztek és „Ténymegállapító jegyzőkönyvet” vettek fel. Amelyben rögzítésre került, hogy a záró plombák épek, sértetlenek, külső sérelmi nyomok nem találhatóak. A fogyasztásmérő több mint 100%-al többet mér, a fogyasztásmérőn befolyásolására utaló nyom látható. Ezzel elkezdődött a kálvária a fogyasztó és a szolgáltató között közel 4 éve. Ilyenkor felmerül a kérdés, ha nem látható külső sérelmi nyom, akkor miért kerül rögzítésre a jegyzőkönyvbe a fogyasztásmérő befolyásolására utaló nyom látható.

Ez a meghatározás a fogyasztásmérő erős állandó mágnessel történő befolyásolására utal.

Az igazságos jogszerű döntés nem egyszerű feladat a szakértő az alperes és felperes között állva a bíróság munkáját köteles segíteni.

A villamos igazságügyi szakértő elsősorban műszaki kérdésekben alakítja ki álláspontját a vonatkozó műszaki tartalomhoz kapcsolódó jogszabályok figyelembevételével. A látható esetek vizsgálata egyszerűbb, de nem így van ez az állandó mágnessel történt befolyásolás vizsgálatánál.

 

Ezt a vizsgálatot jól felszerelt mérő laborban lehet elvégezni. A vizsgálat kiterjedhet a forgótárcsa pörgésre a különböző terhelési viszonyok mellett. Az órán feltüntetett 1KWh-hoz tartozó fordulat szám figyelembevételével összehasonlítás az óra számlálójával. Összehasonlítást végzünk egy másik hitesített mérővel. Vizsgálandó továbbá a fék mágnes mágneses tér ereje is. A külső burkolatot szabad szemmel és nagyítóval is meg kell vizsgálni, előfordulhat, hogy látható nyomok csak nagyítón keresztül vehetők észre. Jellemző a régi szekrényekben ahol szabadon van, az óra nagy rétegű por rakodik rá, időnként a rendmániás háziasszony letörli a port róla.  Ekkor karcolások keletkezhetnek rajta.

Mi bizonyítja, azt hogy ezt a mágnessel, vagy éppen a porronggyal való por törlése okozta a karcolást?

Célszerű a helyszínen a nyomokat rögzíteni. Erre alkalmas a digitális rendszerű jó kép felbontású fényképező gép is. A számítógépre feltöltve olyan nyomok is felderíthetők, melyeket szabad szemmel nem látunk.  Ha elmaradt a helyszíni állapot felmérés precíz rögzítése, akkor később a bizonyítási eljárás során nem lehet mindent hitelt érdemlően bizonyítani. A lefolytatott vizsgálatokból többnyire a fék mágnes lemágnesezése a feltételezés erős állandó mágnessel. Ennek a bizonyítása nehéz, de az ügyek ezzel zárulnak le döntően.

Feltehető a kérdés, ha le lehet mágnesezni, akkor fel is lehet mágnesezni. De további kérdések is felmerülhetnek milyen hatása lehet a fogyasztásmérőre a nagy zárlati áram folyása, a helytelenül beépített túlfeszültség levezetők, a nagy felharmonikusakat termelő fogyasztók, stb.

Az esetek többségénél mind a felperes, mid az alperes a saját igazát akarja megvédeni.

Alapból mindkét fél igazát vélelmezzük, megadva a lehetőséget hogy ez így is van. Előfordulhat az is hogy a felperes vagy az  alperes nem tudja bebizonyítani az ártatlanságát. A műszaki vizsgálatokkal az állításokat alá kell támasztani.

Gondolatok az áramlopásról harmadik rész

Tegyük fel, hogy a fogyasztásmérőt a fogyasztó mágnessel befolyásolta (megpróbálta ez által csökkenteni a fogyasztást), ami nehezen tudom elképzelni, hogy egy mágnest tartósan az órához rögzítse biztonságosan. A szakértői vizsgálat során a mérőlaborban bevizsgálja a fogyasztásmérőt, és a szakvéleményében rögzíti, hogy több 100%-al többet eltér a mérés értéke a valós fogyasztástól. Tehát pozitív irányú eltérés a fogyasztó kárára.

Tegyük fel, a fogyasztó már régóta fizeti a villanyszámlát, mely sokkal több a valós fogyasztásnál. Többször reklamált, villanyszerelő is átvizsgálta a hálózatot és nem találtak hibát. Ha feltételezzük a szakvélemény szakszerűségét, akkor a fogyasztó több év alatt, többszörösét fizeti ki a szolgáltatónak. Erre az ellenőrzés során a jegyzőkönyv elkészítése után a szolgáltató kötbérezi a fogyasztót. Vagyis fizeti a kötbért és a fogyasztás miatt már többszörösen kifizetett energia díjat is.

Itt el lehet gondolkodni, igen megérdemli, mert csalni akart a fogyasztó. De mi van akkor, ha teljesen ártatlan a fogyasztó? Akkor viszont igazságtalanság történik vele.

 

Elvileg ez is elképzelhető.

Az áramszolgáltató feladatok a közüzemi szerződésben, illetve mellékleteiben van megfogalmazva. Célszerű minden fogyasztónak áttanulmányoznia. Ez azért is lényeges, hogy tisztában legyen azzal, ami a szolgáltató feladata. Rögzítve van az ellenőrzés lefolytatásának szabálya, a kötbér számításának módja. Gyakori a jegyzőkönyvek, szerződések látatlanban történő aláírása is. Minden esetben olvassuk el mit is írunk alá! Természetesen ez nem csak ebben az esetben érvényes, hanem minden papír aláírásánál, ami későbbiekben a fogyasztó hátrányára válhat. A szolgáltatók nem hívják fel a figyelmet a helytelen cselekedetekre.

Célszerű lenne a fogyasztásmérőkre figyelmeztető felirat elhelyezése ”mágneses tér hatására érzékeny”.

Nagyobb tájékoztatás volna elvárható a szolgáltatók részéről. Nincs leírva sehol erre utaló figyelmeztetés. Több éve már ismert tény, a mágnesnek káros hatása van a fogyasztásmérőre. Ennek ellenére sem a szolgáltatok, sem a gyártok nem tettek intézkedéseket a probléma megoldására.

Lehet, hogy egyszerűen csak meg kell növelni a fogyasztásmérő és burkolata közötti távolságot, hogy ne tudjon káros mértékű mágneses térerő kialakulni. Vagy éppen a fogyasztásmérő elhelyezésével kapcsolatos elhelyezési szokásainkon kellene változtatni.

A fogyasztásmérőket a gyártás során ellenőrzik, így feltehetően megfelelő minőségben kerülnek ki a gyárból. De gondoljunk bele a gyár és fogyasztó közötti út és idő hosszú lehet. Mivel tudja bizonyítani, hogy nem sérült a fogyasztásmérő. Mert ebben az esetben is feltételezhető lehet a mágneses tér káros hatása. Ez egy kiszolgáltatott helyzet a fogyasztó számára is.

 

A történet lényege, a mágnes káros hatását a fogyasztásmérő vonatkozásában a szolgáltató szerződésszegésnek minősíti. A szerződésszegés jelen esetben fogyasztó felé kötbér igényt jelent. Amit a fogyasztó vagy kifizet, vagy bírósághoz fordul. Az esetek többségében a szolgáltató gépezete elindítja a peres eljárást.

Villamos baleset a szovjet gyártmányú búvár szivattyúnál

Tényállás:

Egy Budapest közeli településen egy hétvégi ház kertjében a búvár szivattyú mellett holtan találták a középkorú hölgyet a szomszédok. Az orvos szakértői vélemény szerint a halál oka áramütés, a szakvéleményben részletesen részletezve volt. A szakértői kirendelés során feladatom volt felderíteni a  villamos baleset műszaki okait és a felelősségi kört meghatározni.

Műszaki vizsgálat:

Ez a szivattyú egy membrános szerkezetű szovjet gyártmányú  búvár szivattyú, ma már hasonló kivitelű hazai gyártmány is kapható kereskedelmi forgalomban. A szovjet gyártmányú búvár szivattyúk többnyire illegális kereskedelmi formában jutott be az országba. Ezen termék nem felelt meg az akkori műszaki előírásoknak. A kábel minősége, a szivattyú tömítetlensége, az utólagos házi barkácsolás miatt nem volt megfelelő kivitelű, biztonságos .

A hosszabbító több darabból állt, melyek műszaki állapota erősen kifogásolható volt.

A dugaszolóaljzat és a szivattyú között védő vezető nem volt folytonos, mely hozzájárult a baleset bekövetkeztéért.

A vizsgálatot a fogyasztás mérőhelynél kezdtem. A hurokellenállás mérés során a mért érték pontosan a határértéken volt. Ez már egy gyakorlott villanyszerelőnél rögtön felvetődik a kérdés, hogy miért ilyen magas ez az érték. Mivel a végpontnál is már gyanús, nemhogy közvetlen az órahelynél.

A PE (földelő vezető) vezetőt és a PEN (nulla vezetőt) megbontva külön vizsgáltam, ekkor megállapítást nyert, hogy a védőföldelés nem felelt meg a vonatkozó szabványnak. A föld felé a földbe 1,5mm2 keresztmetszetű aluminium vezeték volt levezetve, földelő szonda nem volt telepítve. Az elosztótábla guman táblára szerelt kismegszakítókkal és két darab null bontóból állt. Itt a két null bontónál volt kialakítva a nullázás, igaz a nullázás követelményeinek nem felelt meg a ház érintésvédelmi kialakítása. Az elosztóba nem volt beépítve áramvédő kapcsoló. A hétvégi ház belső villanyszerelése megmutatta, hogy nem gyakorlott villanyszerelő végezte el a villanyszerelést. A szomorú az volt, hogy a ház villanyszerelését az elhunyt hölgy fia végezte. A villanyszerelő nem a szakmájában dolgozott, így nem is lehetett gyakorlata. A végén a  bíróság a villanyszerelő felelősségét mondta ki. Egy ilyen esetet utólag lelkileg feldolgozni nem egyszerű. Gondoljunk arra, hogy a  villanyszerelők, felülvizsgálok a piaci ár alatt vállalnak el munkát a szakszerűség rovására, a megrendelő jogosan választja a legolcsóbbat. A munkavállaló kockáztatja a személyi szabadságát, és adott esetben a megrendelő kockáztatja mégis a legnagyobbat. Gondoljunk csak arra, hogy az életveszélyes áramütés az egyik családtagunkat éri. És ezen mélyen el lehet gondolkodni mind a munkavállalónak, mind a megrendelőnek.

Tanulság:

A villanyszereléshez nem szabad hanyagul hozzáállni.

A villanyszerelést tanulni és gyakorolni kell folyamatos továbbképzés mellett.

Jelen esetben a hétvégi ház villanyszerelése nem felelt meg a vonatkozó műszaki előírásoknak. A védővezető folytonossága és az áramvédő kapcsoló beépítése esetén kijelenthető, hogy a villamos baleset nem következhetett volna be.

Javaslom minden lakás tulajdonosnak és üzemeltetőnek az előírásoktól függetlenül, hogy időnként megfelelő műszaki tudással és gyakorlattal rendelkező villanyszerelővel, műszeres vizsgálattal is ellenőriztesse a lakásának az érintésvédelmi megfelelőségét. Ezt lakás vásárlásnál is célszerű elvégeztetni. Ezen vizsgálatokkal el lehet kerülni a villamos baleseteket és villamos tüzeket.

Hajszárító a fürdőkádban

Tényállás:

Az édesapa haza érkezik és a fürdőkádban holtan találja felnőtt korú leányát. A fürdőkádban a hajszárító  a vízben működő állapotban volt. A hajszárító vizet működés közben felforrósította. Ennek hatására  a baloldalán fekvő  balesetes  vízben lévő része megégett.

Mi történhetett?

A fürdés után a kádból nem engedte le a vizet, így a kádban maradt a fürdővíz. Feltehetően fürdés után hajszárításba kezdett a kád előtt. A nedves kéz  a hajszárító mozgatása közben kicsúszhatott  a kézből és a kádba esett a hajszárító működés közben. Ekkor automatikusan a hajszárító után kapott, amikor áramütés érte. Ennek  a hatására a kádba esett, és az áramütés okozta halálát.

A tanulság:

Ki gondolná, hogy a vizet a kádból rögtön célszerű leengedni?  A helyes fogyasztói szokások kialakítása a háztartásokban nagyon lényeges. Ilyen például jelen esetben a fürdővíz leengedése, törekedjünk a talajtól való elszigetelésre. Kellően védekezzünk a megérinthető villamos részektől. A lakásunk villanyszerelését bízzuk szakképzett villanyszerelőre. Javasoljuk évente, de festés előtt mindenképpen villanyszerelővel ellenőriztessük le a lakásunk erősáramú villamos hálózatát. Ezzel csökkenteni lehet a villamos balesetek és villamos tüzek keletkezésének az esélyét.

Műszaki tények:

Jelen esetünkben  a hajszárító még a baleset után is üzemszerű használatra továbbra is alkalmas volt.  Tehát a hajszárító műszaki állapota megfelelő volt.

A lakás érintésvédelmi rendszere nem volt megfelelő, áramvédő kapcsoló nem volt beépítve. Az egyen potenciálra hozó ( EPH ) nem volt kialakítva megfelelően.  Ha megfelelően van kialakítva a lakás érintésvédelmi rendszere a baleset elkerülhető lett volna.

Erősáramú berendezések időszakos felülvizsgálatának jogi háttere

A létesítmények villamos hálózatának létesítésekor, a jogszabályok előírásainak megfelelően el kell végezni az első ellenőrzést, ez mindig a kiinduló pont. A jogszabály határozza meg, hogy milyen időszakonként kell elvégezni ezen ellenőrzéseket.

Hogy egyáltalán miért van erre szükség?

Az üzemszerű, biztonságos használat során a villamos hálózatok is elöregednek, meghibásodnak. Ezen műszaki állapot ellenőrzését szolgálják a villamos biztonságtechnikai ellenőrzések. A felderített hiányosságok kijavításával megelőzhető a nagyobb bajok kialakulása. A meglazult vagy rosszul elkészített vezeték kötések melegednek, ha nem vesszük időben észre, tüzet okozhatnak. Többször találkoztam kiégett villanyóra szekrénnyel, leégett lakással is. Ennek mindig előjelei vannak, sercegő hangok, villogó lámpák, kellemetlen égett műanyag szagok, és így tovább.

A jogszabály tűzvédelmi osztályba soroláshoz köti a  felülvizsgálat gyakoriságát.

Jogszabályi háttere a 9/2008.(II.22.) ÖTM rendelet, avagy más néven OTSZ

Gyakorisága:

  • "A"  "B" tűzveszélyességi osztályba sorolásnál 3 évente.
  • "C" tűzveszélyességi osztályba sorolásnál 6 évente.
  • "D" és "E" tűzveszélyességi osztályba sorolt létesítményeknél 9 évente kell elvégezni az időszakos felülvizsgálatot.

E rendelet OTSZ 3. részében találhatóak meg a villamos berendezésekre vonatkozó előírások, ide vannak beemelve a szabványokból az erre vonatkozó részek.

A létesítmény felülvizsgálatának az elvégeztetéséért mindig a cég felelős vezetője, illetve a tulajdonos a felelős. Adott esetben, ha villamos tűz keletkezik, és a hatóság ( tűzoltóság) is bevonásra kerül, akkor államigazgatási eljárás keretén belül állapítja meg a szakértő  a tűz keletkezési okát. A hatóság pedig megnevezi a felelőst is. Itt azt  vizsgálják, hogy  a felülvizsgálatok elvégzése megtörtént, vagy esetleges elmaradt, továbbá a kivitelező esetleges felelősségét is megállapítják.  Egyik esetben egy családi ház égett le, a padláson szakszerűtlenül elhelyezett és elvégzett vezeték kötés miatt. A doboz tetején lazán papírok és rongyok voltak. A laza kötés miatt melegedett a vezeték, az oxigén rendelkezésre állt, és így begyulladt a környezete. Leégett a ház teljes tető szerkezete. Amit a tűz nem tett tönkre, azzal a tűz oltásakor használt víz bánt el.  A háznak volt biztosítása. A biztosító társaság szakértője megállapította a villamos hálózat szakszerűtlen szerelését. A biztosító társaság azonnal felbontotta a szerződést. A károsult beperelte a biztosítót, két év pereskedés után a károsult elvesztette a pert.

A villamos hálózat állapotának ellenőrzésével az ilyen és ehhez hasonló esetek nagy mértékben csökkenthetőek. A szakszerű szerelés és szakszerű felülvizsgálat ára hosszú távon mindig megtérül.

Radiesztéta és a villanyszerelő esetek folytatása

Az előző cikkem óta több családi házzal kapcsolatos helyszíni vizsgálataim voltak érintésvédelmi szempontból. Ezeknél  a radiesztéta előzőleg végzett elektroszmog méréseket. Érdekes módon  most is minden esetben az érintésvédelmi hiányosságokra  derült fény. Többnyire az üzemi földelők nem megfelelősége, illetve hiánya mutatkozott meg. A régi szabvány előírások közelében lévő értékeknél már jobb értékek mutatkoztak  az elmondásoknál az elektroszog tekintetében.

Nemrég egy társas háztól jött hívásom, ahol előzőleg szintén elektromosságot mértek. Itt is a szokásos módon érintésvédelmi ellenőrzést végeztem. A lakás szerelése régi, az épületgépészeti részek lakásonként önállóak voltak, ugyanígy a villamos hálózat is. De mégis ezek a lakások villamosan és épületgépészeti vonatkozásban összefüggőnek tekinthetőek. Állítólag, a tulajdonos elmondása szerint az utcai szobában volt a legnagyobb érték, elektroszmog vonatkozásában. Itt viszont az utcai elektromos légvezetékek a szoba magasságában futottak kb. 4m-re. Ezzel viszont nem sokat lehet kezdeni, ez tény, a vezetéket nem fogja az áramszolgáltató  földkábellel a földbe helyezni. Itt más megoldást kell keresni. Ebben szobában vizsgáltam a dugaszoló aljzatokat és a radiátort érintésvédelmi szempontból, méréstechnikailag megfelelő értékek voltak. A lakás többi részén a vizsgálatokat folytatva találtam földetlen aljzatokat is, ahol a  érintésvédelmi hálózat sem volt kialakítva. Továbbá találtam olyan helyeket ahol jó értékeket mértem , és voltak olyan helyek ahol teljesen rossz értékeket mértem.

Az elosztó táblánál a védővezető értéke abszolút rossz értéket mutatott. Nem volt beépítve áramvédő kapcsoló. A villamos hálózatot tovább vizsgálva, a következő megállapításokat lehetett levonni:

  • a lakáshoz védővezetőt nem hoztak fel
  • az elosztónál nincs kialakítva megfelelően az érintésvédelmi rendszer
  • a belső hálózaton rejtett nullázás  (védővezető és nulla vezető összekötés) van kialakítva
  • az EPH hálózat kialakítása nem található.

A méréseken túl, vizuálisan is ellenőrizni kell a rendszert, mert olykor a műszeres vizsgálat is félre vezethet bennünket. E komplex vizsgálat összessége adja a helyes eredmény a végén.

Összegezve ismét kijelenthető jelenesetben is a radiesztéta megint felderített egy érintésvédelmi hiányosságot . A helyszíni vizsgálataim eredményeként sajnos meg kellett állapítanom, hogy a lakás érintésvédelme nem megfelelő, a lakás vonatkozásában. Célszerű lett volna a teljes társas ház érintésvédelmi vizsgálatát elvégezni, de erre jelen vizsgálatkor nem volt lehetőségem.

Ezért mindenkinek ajánljuk, hogy az életvédelmi szempontokat ellátó érintésvédelmi hálózatot megfelelően alakítsa ki, fedő védelmeket alkalmazva. Például áramvédő kapcsoló beépítésével. Mert a megfelelően elvégzett villanyszerelési munka életet menthet.

A büntetőjogi felelősség mértéke

Itt a teljesség igénye nélkül a súlyos szerelési hiányosságok következményeire hívnám fel a figyelmet.

Foglalkozáskörében elkövetett veszélyeztetés Btk .171§.a. idézet.

  • (1) Aki foglalkozása szabályainak megszegésével más vagy mások életét, testi épségét vagy egészségét gondatlanságból közvetlen veszélynek teszi ki, vagy testi sérülést okoz, vétséget követ el és egy évig terjedő szabadság vesztéssel, közérdekű munkával vagy pénz büntetéssel büntethető.
  • (2) A büntetés
  • a, Három évig terjedő szabadság vesztés, ha a bűncselekmény maradandó fogyatékosságot, súlyos egészség romlást, vagy tömeg szerencsétlenséget.
  • b, Egy évtől öt évig terjedő szabadság vesztés, ha a bűncselekmény halált.
  • c, Két évtől nyolc évig terjedő szabadság vesztés, ha a bűncselekmény kettőnél több ember halálát okozza, vagy tömeg szerencsétlenséget okoz.

 

  • (3) Ha az elkövető a közvetlen veszélyt szándékosan idézi elő, büntettet követ el, és az (1) bekezdés esetén három évig, a (2) bekezdés esetén az ott tett megkülönböztetéshez képest  öt évig, két évtől nyolc évig, illetőleg öt évtől tíz évig terjedő szabadság vesztéssel büntetendő.

A fentiek alapján könnyen belátható, hogy a villanyszerelés szakma  szakszerűtlen  munkavégzése során, az esetleges súlyos hibák következménye lehet gazdasági kár, illetve emberi életben bekövetkező baleset is.  Adott esetben az ügyészség illetve a bíróság dönt a büntetés mértékéről szakértő bevonásával. A szakértő kérdéseket tesz fel a helyszíni vizsgálatok során. Mikor szerelték a villamos hálózatot? Ki szerelte?  Milyen bizonylatok (kivitelező nyilatkozat, terv, felülvizsgálati minősítő iratok, stb.) állnak a rendelkezésre? A létesítés után történt-e beavatkozás a villamos hálózatba? És így tovább. A bizonyítási eljárások során sok mindenre fény derül általában.  Itt hívom fel a figyelmét minden kollégának a mindenkori szakmai előírások betartására, a kornak megfelelő technikai műszaki biztonsági szint biztosítására.

A nem szakmabeliekre is ugyanaz a jog következmény, mint a szakmabeliekre.

Vagyis ha például egy szobafestő, vagy cukrász szerel villanyt és ebből adódóan következik be a baleset ugyanazt a büntetést alkalmazza a bíróság.

Ne feledje szereljen szakszerűen és ellenőrizze le mindig az elvégzett munkát. Illetve ne dolgoztasson kontárral!

A jó szakembert meg kell becsülni, nem mindig az olcsó munka olcsó igazán.

Szívességi munka

Egy közös munkahelyen dolgozott két ember. Megkérte kollégáját, szerelje fel a garázsában a bontott csatlakozó táblát. A nem villanyszerelő képesítésű  kolléga felszerelte a csatlakozó táblát. Ebbe a csatlakozó táblában el volt helyezve egy darab háromfázisú dugaszoló aljzat, és egy darab kapcsoló.

Adott egy háromfázisú szivattyú, mely fém köpenyű kábellel volt bekötve. A szivattyú nem működött, így a balesetes mezítláb a garázsba ment. Megfogta a fém köpenyes kábelt kézzel, a dugaszoló villával mozgatta, míg a másik kezével a kapcsolót kapcsolgatta. Ekkor következet be a halálos áramütés.

Baleset oka:  Nem volt kialakítva megfelelő védővezető, sem áramvédő kapcsoló. A kapcsoló mozgatásával a kapcsoló fázis vezetője beleért a föld (PE) vezetőbe, nem volt összekötve az épület földelő vezetőjével. Így közvetlenül 230V-t fogott meg a balesetes, melynek következtében meghalt.

 

Tanulság: A munkát mindig megfelelően képzett szakemberre bízzuk. Gondoskodjunk a megfelelő érintésvédelmű hálózatról, ellenőriztessük.  A kollégának a büntető jogi felelősségre vonása megtörtént.

Olcsó munka esete

Az egyik esetben egy építőipari vállalkozás kért fel, nézzem meg a ház villanyszerelését, mert akadályozza a munkavégzésüket. A helyszínt szemre vételezve nem találtam nyomait a szakszerű munkavégzésnek. A hiányok sokasága a több évtizedes gyakorlatom ellenére nagyon meglepő volt, ennyire szakszerűtlen munkával még nem találkoztam. Néhány példát felsorolok a hiányosságokból.

  • A méretlen fővezeték keresztmetszete 5x4mm2 földkábel, közel 50m a hossza, kábel fektetése köves talajjal temetve, mélysége 20-30cm, stb.
  • A földelő szondára saruval csatlakoztatva (talajban) Mkh 6-os vezeték.
  • Az áramköri elosztó tábla méretezése a ház villamos igényéhez jelentősen alul méretezett.
  • A kötődobozok mérete kicsi.
  • Felfűzött dugaszoló aljzatok, kapcsolók és lámpatestek.
  • A vezetékek, csövek nyomvonal vezetése szakszerűtlen.
  • Az érintésvédelmi előírások figyelmen kívül hagyása:  jakuzzi fürdő kád mögött kötve, erre felfűzve a medence kiállás, stb.
  • A vezetékek keresztmetszete több helyen alul méretezett.
  • A riasztó rendszere alul méretezett a minimálisan megfelelő védelmi szintnél.
  • Az antenna rendszere felfűzött.
  • A tetőtér vezetékezése nem biztosítja az utólagos vezeték áthúzhatóságát, MM fal és MBCu vezetékek padláson való elhelyezéssel.
  • Több helyen a csövek nem áthúzhatóak, derékszögben törve, vagy épp kilóg a sarokból.
  • Egyenpotenciál kialakítás hiánya, stb.

A létesítményt átvizsgáltam, ezt a villamos hálózatot nyugodt lelki ismerettel biztos nem mertem volna feszültség alá helyezni. A beszélgetés során megtudtam: összesen három árajánlat volt. Az egyik kb. 4 millió, a második kb. 3 millió, a harmadik 800 eFt. És ez a harmadik árajánlat talált egy alvállalkozót 500 eFt-ért, aki   hivatalosan,  számlára elvégezte a munkát. Igaz, ez a munka szakmailag elfogadhatatlan minőségben készült el. A megrendelő pedig csodálkozott, hogy mit kapott a pénzért. A villanyszerelőnek   felhívtam a figyelmét  a felelőtlenségre, hogy a megrendelő egy jó ügyvéddel anyagi kártérítésre is igényt tarthat.

A válasz: nincs a nevemen semmi, nem  tudnak semmit elérni. Érdekes hozzáállás! Azt hiszem döntően a nagy többségű villanyszerelő társadalom nem ilyen.

 

 

Az eset tanulsága: Az árajánlatokat tételesen át kell vizsgálni, nem pedig a végösszeget nézni. A mennyiségek és egységárak alapján már a laikusnak fel kell , hogy tűnjenek a különbségek. De ha valaki nem tudja ezt megvizsgálni, fel lehet kérni műszaki ellenőrt vagy felelős műszaki vezető segítségét is, különböző részfeladatokra is ki lehet adni megbízást. Nem árt, ha olyan szakembert választunk ki, aki már tett le az asztalra szakmailag.

Érintésvédelmi ellenőrzés jogi háttere

Az elkészült villamos hálózatot a szerelés befejezése után minden esetben műszeres vizsgálattal kell ellenőrizni. A villanyszerelői ellenőrzések szemrevételezéssel, próbalámpás vizsgálattal a gyakorlatban nem minden esetben mutatják ki az esetleges hibákat.

Továbbá a villanyszerelői ellenőrzéseket nem dokumentálják kellően. Ezért az adott esetben a bizonyitási eljárás során a villanyszerelő nem tudja bizonyítani a szerelés szakszerűségét, ami tulajdonképpen sem a villanyszerelőnek sem a megrendelőnek nem jó. Például egy védővezető szakadásával előforduló baleset esetében, bizonyítani kell a védővezető megfelelőséget. Az utólagos beavatkozás esetének a kizárása vagy megerősítése szakértői feladat, melyek általában jó behatárolhatók a gyakorlatban. A felelősség megállapításánál figyelembe kell venni az alábbi rendeletet is, hisz ez egy villamos hálózat  megfelelő műszaki állapotához közvetve hozzájárul.

A 14/2004. (IV.19.) FMM rendelet a következőket is elő írja .

  • 5/a. § (1) A kisfeszültségű erősáramú villamos berendezés közvetett érintés elleni védelmének ellenőrző felülvizsgálatáról és időszakos ellenőrző felülvizsgálatáról a munkáltató a 4-5§-ban foglaltaktó eltérően a berendezés szerelői ellenőrzésének, illetve szabványossági felülvizsgálatának keretében gondoskodik.
  • (2) Az ellenőrző felülvizsgálatot az üzemeltetés megkezdését megelőzően, valamint az érintésvédelem bővítése, átalakítása és javítása után  a szerelés befejező műveleteként kell elvégezni szabványossági felülvizsgálattal.
  • (3) A időszakos felülvizsgálatot legalább a következő gyakorisággal kell elvégezni:
  • a, Áramvédő kapcsolót havonta szerelői ellenőrzéssel.
  • b, Kézi szerszámokon és hordozható biztonsági transzformátorokon évenként szerelői ellenőrzéssel.
  • c, A kommunális és lakóépületek Érintésvédelmi Szabályzatáról szóló 8/1981. (XII.27.) IPM rendelet alkalmazási körébe tartozó villamos berendezéseken 6 évenként szerelői ellenőrzéssel.
  • d, Egyéb villamos berendezéseken 3 évenként szabványossági felülvizsgálattal.

A rendeletet mindig megfelelően kell értelmeznünk. Ha a nagyobb biztonság felé térünk el, az növeli a biztonsági szintet.

Ezért javasoljuk éljen az érintésvédelmi hálózatának a műszeres ellenőrzésével.

 

A felfűzött konnektor szerelésről néhány gondolat!

A lapomon már írtam a felfűzött dugaszolóaljzatokról, én személy szerint ezt a szerelési módot nem alkalmazom, mivel rossz tapasztalataim vannak az ilyen szerelési módról. A villanyszerelők nagy többsége ma is  alkalmazza, a régi szereléseknél is előfordul.

Honnan ismeri fel a laikus a dugaszolóaljzatnál? Nem három szál vezetéket lát, hanem hat szálat. Ez a módszer megtalálható lámpáknál, kapcsolóknál is.

A megrendelők nem foglalkoznak ezzel, nekik az számít mennyibe kerül a lakás villanyszerelése. A lényeg, legyen benne az amit megrendeltek. A megrendelő meghatározza a lámpatestek, konnektorok, kapcsolók, a bekötendő villamos berendezések számát és működjön az átadáskor. Ami e mögött van azt már csak szakember látja. Ha villanyszerelőre bízza a megrendelő a szakmai munkát, szakmai előírások betartását, akkor joggal várja el a jó minőségű szakmai munkát. De az élet nem erről szól, vannak jól felkészült becsületes szakemberek, de sajnos vannak nem becsületes emberek is. A megrendelő szakembert választ, árajánlatokat kér be, itt a leendő szakemberek az árajánlatok átadása mellett előadják a szakmaiságukat, némelyek elég meggyőzően. Van aki tételesen adja, van aki egy összegben, van aki kiállásonként és így tovább. Ezek után ember (ha nem szakember) legyen a talpán az a megrendelő aki igazán tud dönteni, tisztán, átláthatóan. Sok esetben a szimpátia és az ár dönti el, hogy ki lesz a kivitelező. Általában az a sok éves tapasztalatom, hogy a megrendelők döntő többsége csak a végösszeget nézi.

Miért jó a felfűzött rendszer kiépítése? Elsősorban azért, mert jóval kevesebb anyaggal lehet megoldani a lakás szerelését, ha kevesebb anyag megy bele, kevesebb a ráfordított munkaidő.  Ha szakszerűtlenül szerel, azzal a további anyagfelhasználást lehet csökkenteni. A felhasznált anyagoknál is lehet rosszabb, olcsóbb anyagot használni, amivel szintén csökkentheti a költségeket.

Mi az előnye a szakszerűen szerelt villanyszerelésnek a felfűzöttel szemben? Nem az ár, mert itt több anyaggal van szerelve, ami már egyből nagyobb költséget jelent. Az előnye, hogy stabil villamos hálózat kerül kialakításra, ami elsősorban hosszú távon biztosítja a biztonságos üzemelés feltételeit. Érintésvédelmi szempontból jóval biztonságosabb megoldás. Nem villognak a lámpák, nem égnek el a vezetékek idő előtt. Nem gyullad ki a ház villamos tűz miatt és így tovább. És a becsületes jó szakember pedig nyugodtan aludhat, mert az általa elvégzett munka drágább, de üzembiztos.

Szakmai körben is ma nagyon megosztottak a vélemények villanyszerelők, műszaki ellenőrök, felülvizsgálók és mérnökök között.  Vannak akik azt állitják, hogy nyugodtan fel lehet füzni, nincs vele semmi probléma, semmi sem tiltja, a csavar alá nyugodtan be lehet kötni két szál vezetéket.

A védekezők azt állítják ők évek óta így fűzik fel az aljzatokat és eddig nem történt semmi baj. Vagy állítja, hogy ő nem vágja el a vezetéket, így folytonos. Még lehet, hogy igaza is van az első dugaszolóaljzat cseréig. Mert a következő szerelő már nem bajlódik a vezetékkel, elvágja és beköti. Vagy összesodorja a vezetéket és az egyik szálat hosszabbra hagyja és azt köti be. És ezt így lehetne tovább folytatni, mert ötletek azok vannak bőven. Ez ugyanúgy nem biztos kötés.

Tulajdonképpen a bajom a felfűzéssel, a védővezető tekintetében van elsősorban. Ha megszakad az üzemi vezető, az még nem olyan nagy probléma, legfeljebb nem fog működni a mosógép. De ha védővezető szakad meg, vagyis nem lesz folytonos a védővezető, ez az igazi probléma, mert nem fog adott esetben működni a zárlat védelem, test zárlat esetén. Ha megérinti az ember (test zárlatos készüléket), szerencsétlen esetben áramütést szenvedhet. Sokszor hallom válaszként a védekező kollégától, hogy áramvédő kapcsoló van beépítve. De sajnos ma is tálálkozom olyan új házakkal, ahol nincs beépítve áramvédő kapcsoló.

Napjainkban a műszaki előírások, szabványok, rendeletek sűrűn változnak, a szakembereknek is nagyon nehéz követni. Nem beszélve arról, hogy horribilis összegbe kerül ezek megvásárlása, ami hátráltatja a széles körben történő megismerését.  Az új előírásokból mindig valami kimarad, legtöbb esetben túlszabályozás van.

De a lényeg azt hiszem az, hogy adott estben mit mond a jog egy felelősségre vonás esetén.

A védelem védekezik, nem kötelező a szabványok alkalmazása. A felperes állítja, hogy igen, de azt is állítja, hogy az adott technikai követelményeinek megfelelő műszaki biztonságot kell biztosítani a szerelés során. Igaz több jogszabályba egyértelműen be vannak építve, némely műszaki szabványok. Már pedig ha bekövetkezik a baleset, nincs olyan bíróság amely előtt megtudja védeni magát a villanyszerelő, a szakszerűtlen szerelését. Itt adott esetben a szakértők helyszíni vizsgálatok (bizonyitási eljárás) alapján írják le a  véleményüket. Időnként a szakvéleményeket ütköztetik egymással az eltérő vélemény esetén. A pálya futásom alatt több olyan esetet vizsgáltam, ahol halálos kimenetelű volt a villamos baleset. A szakvélemény az esetek többségében elmarasztaló volt.

A biróság elmarasztaló ítélete nagyon súlyos a szerelőre nézve. De ez nem fogja megnyugtatni a balesetet szenvedett családot.

A régi szabványok e kérdést egyértelműen rögzítették, ami szerintem egyértelmű volt. Hogyan érvelünk a felfűzött rendszer ellen? A védővezetőket mindig párhuzamosan csatlakoztatjuk. Egycsavar alá bekötött két vezeték szerintem soros kötést jelent. Tudni kell, hogy minden csavaros kötés idővel meglazulhat, bármennyire is meghúzzuk a csavart. A csavar lazulásnak nincs külső észrevehető jelei, míg az üzemi vezetőknél észrevehető jelei vannak (nem működik a készülék). A védővezető lazulása odavezet előbb-utóbb, hogy megszűnik a védővezető folytonossága. Ez egy aljzatnál is előfordulhat. De belátható ha például tíz darab aljzat van így sorosan bekötve, többszörösen fenn áll a hiba lehetősége. Mindegyik aljzat után nő a hiba esélye. A vizsgált eseteknél kivétel nélkül többször felfűzés volt a mértékadó.

A radiesztézia és a villanyszerelés

Hogyan futnak össze a szálak a RADIESZTÉZIA és a VILLANYSZERELÉS között?

Sokszor hallani a következő jelenségekről:   ELEKTROSZMOG, FÖLDSUGÁRZÁS, HARTMANN  HÁLÓ, VÍZÉR, SZENT GYÖRGY VONAL,  LEY VONAL és így tovább.

Az embereket két csoportra lehet így osztani :

  • Egyik része nem fogékony ezekre az ezoterikus témákra, nem hisz benne, hókusz-pókusznak tartja, vagy ezt is egy újabb pénz kicsalási eszköznek tekinti. Nem lát benne fizikai törvényszerűségeket, eddigi tanulmányainak is ellent mond.
  • A másik része fogékony az ezoteria iránt. Voltak hasznos tapasztalatai, vagy közeli ismerősei sikeresen meggyógyultak. Az akadémikus orvoslás kudarca után a természetgyógyászat, illetve az ezoterikus gyógyítás felé fordultak.

Az ezzel kapcsolatos tényeket, információkat mindenki saját maga dönti el, hogy mi a valóság és igazság. Nem kívánom senkinek a véleményét átformálni.

Az egyik alkalommal  telefonon hívást kaptam, miszerint a családi házban földpotenciál problémák vannak több helyen.

Első gondolatom: biztos érintésvédelmi problémára gondolnak. A helyszínre kiérkezve a házi elosztónál kezdtem meg a vizsgálatot. Megbontottam a védővezetőket és a nulla vezetőket, és vizsgáltam az üzemi földelő vezeték földelési ellenállását. Ugyanígy egyenként vizsgáltam az elmenő vezetékeket is. Majd hurokellenállás méréssel a cs

 
Elérhetőségek

 

Puskás László   Elektromos Szerviz

 Villanyszerelő

mester 

 4002

  Debrecen Mézesbáb 19  sz .

Telefon: (+36 30) 9 385 835

EMAIL : elektroszer@gmail.com

WEB oldalaim :www.elektroszer.5mp.eu

                         www.aszpuskas.gportal.hu

Szerviz telephely:Telefon :(+36-30) 9 385 835   


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal