elérhető (+36 30) 9 385-835
elérhető (+36 30) 9 385-835

Puskás László Villanyszerelő mester

Elektromos Szerviz (+36 30)9-385-835


 

Menü
 
Látogatóim
Indulás: 2009-09-12
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Elfelejtettem a jelszót
 
Villanymotor tekercselés menete

Bővebb tartalom a  www.elektroszer.5mp.eu  oldalon !!

                 KATT  :         Elektromos Szerviz

 

MESTERFOKON (VILLAMOSGÉP TEKERCSELÉS) - YouTube

 

 

 

Villanymotorok mûködése:


Az aszinkron gép állórészén tipikusan többfázisú tekercselés található, amely forgó mágneses mezõt hoz létre. A forgó mágneses tér erõvonalai metszik a forgórész tekercselését, és abban feszültséget indukálnak. Mivel a tekercselés zárt, vagy rövidrezárt áramkört alkot, az abban indukálódott feszültség hatására a körben áram folyik. Lenz-törvénye értelmében az így indukált áram akadályozni igyekszik az õt létrehozó indukáló folyamatot, ezért a forgórész elfordul, így igyekezvén megakadályozni az erõvonalmetszést, és az indukciót. Természetesen a forgórész soha nem érheti el az állórész forgó mágneses mezõjének értékét, mivel akkor megszûnne az erõvonalmetszés. Ezt az elcsúszást nevezik szlipnek.

A szlip számítása: csatolt képen

ahol:
a szlip értéke
n0 a szinkron fordulatszám
n az aktuális fordulatszám


Felépítése:


Tipikus esetben mind a forgórész, mind az állórész lemezelt, az örvényáramú veszteségek csökkentése érdekében. Az állórész tekercselt, tipikusan két, vagy háromfázisú tekercseléssel, a forgórész tekercselt vagy kalickás kialakítású.

Csúszógyûrûs aszinkron gép.

A csúszógyûrûs aszinkron gép forgórészén a tekercselés végpontjai ki vannak vezetve egy egy csúszógyûrûre. A forgórészek kivezetéseit közvetlenül, vagy ellenálláson keresztül rövidre zárják, ezzel az adott üzemállapotnak megfelelõen tudják a fordulatszám-nyomaték jelleggörbét szabályozni.

Kalická forgórészû aszinkron gép.

Kalická forgórész esetén nincs szükség (és lehetõség) a forgórész tekercselés kivezetésére csúszógyûrûkre, ezek segítségével indító ellenállások használatára.
A forgórész tekercselését közvetlenül a forgórészen kialakított hornyokban hozzák létre öntési eljárással, az így kialakult rudakat a tekercsfejekben közvetlenül rövidre zárják. A rövidre záró gyûrûkön alakítják ki a ventilátorlapátokat, amelyek a levegõt a készüléken belül keringetik.
A kalická forgórész rúdjait nagyjából egy horonyosztásnyival ferdíteni szokták az egyenletesebb nyomaték érdekében. A módszer elõnye az egyenes horonyhoz képest a kisebb és nyomatéklüktetés.
Az angol nyelvû irodalomban a kalicka neve: -cage.


A megoldá elõnyei a csúszógyûrûs motorhoz képest:
 

  • egyszerûbb kialakítás
  • a forgórész hornyok keresztmetszetének teljes kihasználása
  • kisebb karbantartási igény (nincs csúszógyûrû, indítóellenállás)
  • Pólusváltós motor esetén nem szükséges pólusszámhoz külön forgórésztekercselés, csak a kalicka megfelelõ méretezése.




Üzemmódjai: 

Motor üzem:

A villamos gép a betáplált villamos energiát forgási energiává alakítja. Az aszinkron gép leggyakoribb üzemmódja.

Generátor üzem:

A villamos gép a betáplált mechanikai energiát villamos energiává alakítja (Például: Villamos vontatásnál a lejtmenet). Az aszinkron gép önmagában nem képes generátorként mûködni, általában mûködõ villamos hálózatra kapcsolva üzemeltetik. Ha egy aszinkron gép tekercselésével párhuzamosan valamilyen okból (általában fázisjavítás céljából) kondenzátorok vannak kötve, akkor üzembehelyezés elõtt szükséges ellenõrizni, hogy a készülék nem gerjed-e fel generátorüzembe.

Ellenáramú féküzem:

A tengely forgása ellentétes az állórészben kialakuló mágneses mezõ által meghatározott irányhoz képest. A villamos gép mind a betáplált elektromos, mind a betáplált mechanikai munkát hõvé alakítja, ez tipikausan tranziens üzemállapot a forgásirányváltás közben.


Veszteségei:


Vasveszteség:

A vastestben hõvé alakuló teljesítmény. A gyakorlatban az állórész és forgórész vasveszteséget külön szokás kezelni. Jele: Pvas

A vasveszteség alapvetõen az örvényáramú veszteségbõl, és a hiszterézisveszteségbõl tevõdik össze.
A vasveszteség a vastestek lemezelésével (az örvényáramú veszteség csökkentése) illetve megfelelõ anyagválasztással csökkenthetõ.

Rézveszteség:

A tekercselés anyagától függetlenül rézveszteségnek hívjuk a villamos gép tekercseléseiben (A kalickás forgórészû gépeknél a kalicka is tekercselésnek számít) hõvé alakuló teljesítményt. Jele: Préz

Súrlódási veszteség:

A csapágyakban, illetve az egyéb súrlódó elemekben (csúszógyûrû) hõvé alakuló teljesítmény. Jele: Psurl


Az aszinkron gép teljesítmény-egyensúlya:

P1=Pvas+Préz+P2

Ahol:
P1 a betáplált teljeítmény
Pvas a vasveszteség
Préz a rézveszteség
P2 a hasznos teljesítmény


Az aszinkron motorok indítása:

Az aszinkron motorok indítási áramlökése a névleges áramérték sokszorosa, a kialakítástól függõen az indítónyomaték alacsony.

Közvetlen indítás:

Kisebb teljesítményû motoroknál ez a szokásos megoldás.

Y/Δ indítás:

Indításkor a motor tekercselését csillag kapcsolásba kapcsoljuk, majd a motor elindítása után Δ-ba.
Ennél a módszernél alapfeltétel, hogy a motor üzemszerûen Δ kapcsolásban üzemeljen. A módszer az indítási áramlökést és az indítónyomatékot is az 1/3-ára csökkenti, ezért csak olyan esetekben használható, amikor nincs szükséges nagy indítónyomatékra.

Y-D átkapcsolás a háromfázisú rövidrezárt forgórészű villamos motoroknál használatos. 

Célja az indítási áramlökés csökkentése a hálózat és kapcsoló eszközök kímélésére. 

Olyan háromfázisú motoroknál lehetséges melyek tekercsfeszültsége megegyezik a névleges vonali feszültséggel, más szóval, deltában járatható az adott hálózaton. A Y-D kapcsolás soros-párhuzamos kapcsolásnak is nevezhető. Ugyanis Y-ban indításkor két tekercs  sorba kapcsolódik a vonali feszültségre, ezáltal kevesebb áram alakul ki rajta. Ez miatt mellesleg az indító nyomatéka is csökken. Deltában viszont a tekercsek közvetlenül "párhuzamosan" kapcsolódnak a vonali feszültségre. Ez utóbbi esetben tudja a motor a névleges nyomatékát (teljesítményét) produkálni. 
A működtetése lehet kézi kapcsolós, ekkor a kezelő határozza meg az átkapcsolás idejét. 

Lehet önműködő a vezérlésazaz mágneskapcsolós is. Ekkor a vezérlésbe beépített időkapcsolón beállított idő határozza meg az átkapcsolás időpontját az indításhoz képest. 


Önműködő kapcsolás működése: az indító gomb megnyomásakor elsőnek a KY csillag kapcsolás mágneskapcsolója húz meg. Ez meghúzatja a KH főáramköri mágneskapcsolót, ezzel az áramkör öntartásba is kerül. Közben az időrelé időzítése is elindul, annak leteltekor az kapcsol, a KY kapcsolót kiejti ami a KD kapcsolót húzatja meg. Mindaddig ebben az állapotban van a vezérlés míg a ki" gombbal le nem állítjuk vagy a védelem ki nem oldja a működést. Praktikus az a vezérlési kapcsolási mód amelynél a KD az időrelé tápellátását is megszakítja, hogy feleslegesen a továbbiakban ne legyen feszültség alatt. 

Irányváltós vezérlésnél előbb a megfelelő irány mágneskapcsolója húz, utána a KY mágneskapcsolója a KD keresztretesz érintkezőjén keresztül. Ezzel egy időben az KT időrelé időzítése is elindul. Az idő leteltével az KT időrelé a KY  mágneskapcsolót bontja, majd a KD mágneskapcsoló a KY keresztreteszén keresztül meghúz. Ellentétes irány kapcsolása ebben a formában csak a S1-ki gomb megnyomása után lehetséges.

A vezérlési feladat megoldására többfajta kapcsolási megoldás is lehetséges.




1360614516-Föáramkör.JPG1360614486-Y-D vezerles.JPG1360614249-Irányváltós_vezérlés.JPG



Lágyindító berendezéssel:

Költséges, de jó megoldás, a motort inverteren (frekvenciaváltón) keresztül táplálva a felfutás során elektronika biztosítja az optimális üzemállapotot.

A forgórészkörbe kötött ellenállásokkal:

Csúszógyûrûs motoroknál az indítási áramlökés csökkenthetõ, illetve az indítónyomaték emelhetõ a forgórészkörbe kötött szabályozó ellenállásokkal. Az ellenállások a hatásfokot csökkentik, ezért ezek értékét a lehetõ leggyorsabban nullára kell csökkenteni.



Megfelelõ kalicka kialakítással:

A kalickás forgórészû aszinkron gépek fordulatszám-nyomaték jelleggörbéjét a kalicka alakjának megfelelõ megválasztásával lehet kialakítani. A mélyhornyú, illetve kétkalickás forgórész kialakítás kifejezetten a kalickás forgórészû motorok indítási jellemzõinek (indítási áramlökés, indítónyomaték) javítására lettek kifejlesztve. A módszer gyakorlatilag veszteségmentes módon biztosítja a kedvezõ fordulatszám-nyomaték jelleggörbét. Mivel a gyárban készre szerelt állapotban kerülnek forgalomba a felhasználónak nincs plusz üzemeltetési feladata az egyszerû kalickás forgórészû motorhoz képest.

Mélykalickás kialakítás:

A kalicka rúdjai "mélyek" (sugár irányban elnyújtottak). Az aszinkron gép jellegzetességei miatt nagy szlip esetén (indítási üzemállapot) a kalickának a forgórész felületéhez közeli részei vesznek csak részt a folyamatban, a szlip csökkenésével a kalickarudak keresztmetszetének egyre nagyobb része vesz részt a folyamatban. Ez a folyamat hasonlít ahhoz, mintha nagy szlip esetén ellenállást kötnénk a forgórészkörbe.

Kétkalickás kivitel:

A forgórészen két kalickát alakítanak ki, Egyet a forgórész felületéhez közel vékonyabb, nagyobb ellenállású anyagból (általában alumínium). Egyet valamivel mélyebben vastagabb rudakkal, gyakran rézbõl.


Az aszinkron motor fordulatszámának szabályzása.

Az aszinkron motor tengelyfordulatszámát leíró egyenletbõl: aszinkron motor ford. szab képen a csatolmányban

képletbõl kiolvasható, hogy az aszinkron gép fordulatszámát alapvetõen három tényezõ befolyásolja:
A hálózati frekvencia (f)
A póluspárok száma (n)
A szlip (s)

A hálózati frekvencia szabályozásával:



A hálózati frekvencia változtatásával a motorok fordulatszáma szabadon változtatható. Forgógépes vagy elektronikus frekvenciaváltóval a kívánt fordulatszám elõállítható.

A póluspárok számának átkapcsolásával:

A pólusváltós motorok mérete általában nagyobb, mint a kötött pólusszámú hasonló teljesítményû társaiké, mivel a méretezéskor minden résszámításkor a kedvezõtlenebb pólusszámhoz tartozó értékeket kell figyelembe venni.
Pólusváltós motorokat elsõsorban kalickás kivitelben készítenek, mivel csúszógyûrûs kivitelnél a sok forgórész kivezetés (A V50 mozdony háromféle pólusszámra átkapcsolható csúszógyûrûs motorjának forgórészén 48 kivezetés volt.) a gyártást és a karbantartást megnehezíti.
A kívánt hatást többféle módon lehet megvalósítani.

Független tekercselések:

Ha az állórészen két, vagy több független tekercselés található, akkor egy idõben mindig egy tekercselés lehet aktív, így a beépített anyagok kihasználtsága rossz, a motor mérete nagy, azonban a póluspárok száma szabadon megválasztható.

Dahlander kapcsolás:

A Dahlander kapcsolás egy speciális tekercselési mód, amikor az állórészen található tekercselés két félbõl áll. A két fél tekercselés elemeit sorba illetve párhuzamosan kötve a pólusszám 1:2 arányban átkapcsolható.
A kapcsolás (és az ahhoz szükséges tekercselés) többféleképpen megvalósítható. A különbözõ Dahlander motorok a megfelelõ gyártók katalógusából választható termékek, széles teljesítménytartományban.
Az alacsony fordulaton Δ és magas fordulaton YY kapcsolású motor alkalmas a különbözõ üzemmódokban közel állandó nyomatékot leadni, valamit alkalmas Y/Δ indításra, amennyiben az ehhez szükséges tekercsvégek kivannak vezetve. az Y/YY tekercselések a fordulatszám függvényében növekvõ nyomatékú terhelések (szivattyúk, ventilátorok) kiszolgálására alkalmasak.

Bláthy-Kandó pólusátkapcsolás:

A Bláthy illetve Bláthy-Kandó pólusátkapcsolásnál a pólusszámok a Dahlander kapcsolásnál szabadabban választhatóak meg, azonban a pólusszám átkapcsolás a tápláló fázisok számának váltásával is jár, ezért csak speciális esetekben használható. Ilyen speciális eset volt V50 típusú Kandó féle kísérleti mozdony, ahol a fázisváltó tekercselése lehetõvé tette a többféle fázisszámmal történõ üzemet. A V40 mozdonyaiban már nem ezt a megoldást használták, mivel a hajtómotorokat gyártó brit Vickers Co. Ltd. inkább három független tekercseléssel készítette el a motorokat.

Szlip szabályozásával:

Egyes esetekben a fordulatszám a szlip szabályozásával is megoldható. A szlip szabályozható a tápláló feszültség változtatásával, illetve csúszógyûrûs motor esetén a forgórész áramkörébe iktatott ellenállások értékének változtatásával, azonban állandó üzemre ez a megoldás csak ritkán alkalmas, mivel a szlip növekedésével a forgórészveszteség, így a forgórész melegedése növekszik, illetve a motor hatásfoka romlik.

Speciális felhasználásai:

Egyfázisú aszinkron gép:

A háztartásokban általában egyfázisú 230 V 50 Hz (MSZ 1 szerint) váltakozó feszültség áll rendelkezésre. Az egyfázisú feszültség az egyfázisú tekercseléssel ellátott forgórészben nem keletkezik forgó, hanem csak pulzáló mágneses tér, ezért az ilyen gépeket segédberendezéssel kell indítani. A segédberendezés lehet mechanikus (a fogórészt megforgatja), vagy elektromos (ilyen az indítófázisos gép)

Segédfázisos egyfázisú aszinkron gép:

Az egyfázisú gép állórészén ki van alakítva egy térben eltolt második (segédfázis) tekercselés, amely egy kondenzátoron, vagy induktivitáson ritkán Ohmos ellenálláson keresztül kap táplálást. A két tekercsrendszer magnetomotoros erejének idõbeli lefolyása fázisban eltér a fõtekercsétõl. A két tekercsrendszer magnetomotoros ereje forgómágneses teret létesít, ennek számértéke egy periódus alatt legjobb esetben is legalább két maximumot és két minimumot mutat. (térbeli vektorának változását ekkor egy ellipszis ábrázolja a motor forgási tengelyére merõleges síkban).

Eltekintve a tekercs Ohmos ellenállásától a segédfázis tekercsének árama kondenzátor esetén 90°-kal siet, induktivitás esetén 90°-kal késik a fõáramkörhöz képest. Az így létrehozott gép egy speciális négyfázisú gép.

Indítófázisos egyfázisú aszinkron gép:

A megoldás hasonlít a segédfázisos aszinkron gép mûködéséhez, azzal a különbséggel, hogy a segédfázis csak az indítás idejére aktív. A segédfázist áramát áramkapcsoló, vagy centrifugál kapcsoló szakítja meg, amikor a motor eléri az üzemi fordulatszámát. Magyarországon elsõsorban az induktív fáziseltolásnál használták, elkerülve annak túlmelegedését. Az elsõ mosógépeknél speciális kapcsoló szolgált a beindításra, és beindulás után a segédfázis áramkörének megszakítására.

Árnyékolt pólusú aszinkron motor:

Kis teljesítmény esetén az olcsó kivitelezhetõség miatt elterjedt kialakítás. Az állórészen kialakított pólusok egy részét egy rövidre zárt tekerccsel árnyékolják, ezáltal a fluxus az árnyékolt pólusrészen késni fog az árnyékolatlan részhez képest, ami a lüktetõ mágneses mezõhöz egy forgó komponenst ad, ezért a motornak lesz indítónyomatéka.

Serleges forgórészû aszinkron motorok:

Elsõsorban szervomotorként használatosak, mivel hatásfokuk kedvezõtlen, azonban a forgórész tehetetlenségi nyomatéka alacsony, mert a forgórész nem tartalmaz vasat.
A serleges forgórész a kalickás forgórész speciális esetének tekinthetõ, amikor a kalicka egy teljes hengerfelület, amely az állórészen kialakított légrésben forog. (Ferraris motor)

Indukciós szabályzó:

Az indukciós szabályzó egy csúszógyûrûs aszinkron gép, amelyet általában az állórész tekercselésen keresztül táplálunk, és a forgórész csúszógyûrûin keresztül terhelünk.
A transzformátor áttételezését az állórész és a forgórész tekercselés tulajdonságai határozzák meg.

frekvenciaváltó egy olyan teljesítmény elektronikai készülék mely a váltakozó áramú villamos energiát elsõsorban egy más frekvenciára alakítja át, továbbá megváltoztathatja a fázisok számát illetve a kimeneti jel amplitúdóját, azaz a feszültségét is. 
 

Kifejlesztésének szükségessége a nagyon egyszerû szerkezetû asszinkron motorok szabályozhatósága miatt kellett.



Mint ismert, ezek fordulatszámát a tápláló hálózat frekvenciája határozza meg a kialakított póluspárok függvényében. 

A frekvencia váltó bemeneti táplálása lehet egy vagy több (három) fázisú. Minden estben ez egyenirányításra kerül és kondenzátorral pufferelve, simítva létrejön a belsõ egyenáramú feszültség. Ezt az egyenfeszültséget gyors félvezetõs (IGBT) kapcsolókkal egy adott algoritmus szerint impulzus szélesség modulációval (PWM) a terhelésre kapcsoljuk több kHz-es jellel. Ennek eredményeként kialakul egy új három fázis. A kimeneti feszültség a táplált motor névleges frekvenciája alatt, egy alsó szakaszban csökkentett értékû a motor védelme érdekében. Ha tartósan alacsony fordulaton akarjuk használni a motort, kiegészítõ ventilátoros hûtést kell használni a motornál a saját tengelyen lévõhöz képest. A kimeneti frekvencia lehet 0-tól névlegesig (50Hz), vagy a fölött, ezzel az adott motort a névleges fordulatához képest gyorsabban is járathatjuk annak tulajdonságait figyelembe véve. Ezen felsõ tartományban a feszültség növelhetõség hiánya miatt alul gerjesztettség, nyomaték csökkenés következik be.
A teljesítmény kapcsolókat (IGBT) manapság egy sokrétûen programozható mikrocsip vezérli. Ez korlátozott logikai vezérlési feladatokat is elláthat. A készülék minden esetben alkalmas a motor túlterhelés védelmét is ellátni helyes paraméterezés esetén. Használatával megoldható a motorok lágy indítása, szabályozott gyorsulása, lassulása, egyszerû irányváltása. Egyes készülékek hozzájuk csatolt fékezõ ellenállás segítségével fékezõ üzemmódot is lehetõvé tesznek.

Megfelelõ fordulat illetve helyzetadó segítségével szervó (pozicionáló) meghajtóként is használható az egyszerû háromfázisú motorszerkezet. 

Mûködésébõl adódóan nagyfrekvenciás zajt termelhet melyet bemeneti oldalon megfelelõen méretezett fojtótekerccsel szûrni kell a hálózattól, kimeneti oldalon ajánlott az árnyékolt kivitelû motorkábel.
Különleges kivitelként létezik egyfázisú kimeneti típusú is.

 

TEKERCSELÉSRŐL :

  • egyen és váltóáramú villanymotorok tekercselése, javítása, felújítása, karbantartása és csapágyazása
  • FLYGHT szivattyúk javítása, karbantartása, felújítása
  • álló és forgórészek újratekercselése
  • szigetelés-megerősítés, újraimpregnálás
  • lakossági munkák /fűnyíró motorok, szivattyúk valamint nagyobb háztartási gépek motorjainak javítása/

Szolgáltatásaink:

  • helyszíni felmérés
  • díjmentes szállítás
  • mechanikus javítások /forgácsolás, marás, egyensúlyozás/

 

Hibafelmérés:

1. Villamos forgógépek jellegzetes hibái:

Bár a villamos forgógépek általában nem számítanak a túlzottan bonyolult gépek csoportjába, meghibásodásuk mégis nagyon sokféle lehet. Ezeket a meghibásodásokat különbözõ szempontok szerint csoportosíthatjuk.

a. Eredet szerint:

  • mechanikai hibák (beállítási hibák, rezgések, fáradások, lazulások, kopások, törések, túlzott mechanikai igénybevételek)
  • villamos hibák (túlzott villamos és termikus igénybevételek, villamos paraméterek változása, zárlatok, átütések)
  • környezetihatások (hőcserélésihibák, szennyeződések, korróziós hatások)
  • kezelési hibák

b. Szerkezeti elemek szerint:

  • alapozási hibák (alaplemez, lefogások, rögzítések)
  • állórészhibák(állórészház, lemeztest rögzítése, lemeztest állapota,
    Tekercselés:
    szigetelési állapota, tekercselés és átkötések rögzítésének állapota)
  • forgórészhibák (lemeztest, tekercselés, tekercsek rögzítése, csapágyazás, kiegészítõ elemek)
  • kommutátor és csúszógyűrű hibák (stabilitási hibák, villamosan aktív részek hibái, rendellenes kopások)
  • kefeszerkezetek hibái (kefék, kefetartók, kefehidak, csatlakozó kábelek)
  • csapágy hibák (beállítási hibák, szerelési hibák, sérülések, kopások, kenési rendellenességek, szennyeződések)
  • segédüzemi elemek hibái (hűtők, hűtési rendszerek hibái, érzékelő elemek, hő- és rezgésérzékelők hibái, gerjesztő- és védelmi rendszerek hibái, kábelezések és csatlakozások hibái)

2. Forgórész diagnosztikai vizsgálatai:

 

Elérhetőségek

 

Puskás László   Elektromos Szerviz

 Villanyszerelő

mester 

 4002

  Debrecen Mézesbáb 19  sz .

Telefon: (+36 30) 9 385 835

EMAIL : elektroszer@gmail.com

WEB oldalaim :www.elektroszer.5mp.eu

                         www.aszpuskas.gportal.hu

Szerviz telephely:Telefon :(+36-30) 9 385 835   


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, egyszer mindenkinek érdemes belenéznie. Ez csak intelligencia kérdése. Tedd meg Te is. Várlak    *****    Új kínálatunkban te is megtalálhatod legjobb eladó ingatlanok között a megfelelõt Debrecenben. Simonyi ingatlan Gportal